12 lis 2012

Szacunek do żywności

W obecnych czasach, w krajach rozwiniętych,  nikt nie musi się martwić o to, że zabraknie żywności. Przyzwyczailiśmy się, że wystarczy pójść do sklepu na końcu ulicy, aby kupić cokolwiek, na co mamy ochotę. Co więcej, produkty spożywcze są relatywnie tanie w stosunku do zarobków. Jednak nie zawsze tak było. Nasi dziadkowie i pradziadkowie nierzadko mieli okazję doświadczyć głodu w trakcie burzliwych wydarzeń ubiegłego wieku. Dlatego też ludzie starszego pokolenia często otaczają żywność szacunkiem, traktują ją jak coś naprawdę cennego.
Zastanówmy się, czy robimy wszystko, aby uniknąć wyrzucania żywności? Czy planujemy zakupy tak, aby nic się nie zmarnowało? Czy gdyby produkty spożywcze były droższe, dalej tak często lądowałyby w śmietniku? Szacuje się, że obecnie wyrzucane jest około 30% (w niektórych krajach nawet do 40%) wyprodukowanej żywności.
Produkty ekologiczne zwykle kosztują więcej niż konwencjonalne, przez co są dla nas bardziej cenne, a więc bardziej je szanujemy. Oszczędne gospodarowanie żywnością ekologiczną jest nie tylko moralnie uzasadnione, ale także może być źródłem oszczędności.


1 komentarz:

  1. Święte słowa! Ja zawsze staram się robić wszystko co w mojej mocy, aby nie wyrzucać jedzenia. To wcale nie jest trudne!

    OdpowiedzUsuń