26 sie 2014

U pionierów polskiego, ekologicznego nasiennictwa

Ekologiczne Gospodarstwo Nasienne Stary Folwark BioSeed znajduje się w północno-zachodniej części Polski. Na ponad 200 hektarach uprawiane są zboża, rośliny strączkowe, motylkowe drobnonasienne oraz rośliny oleiste. Odwiedzamy gospodarstwo największego producenta eko materiału siewnego w Polsce.

Gospodarstwo Jadwigi Galaś prowadzone jest od 10 lat ekologicznie, a od ponad 6 lat właścicielka zajmuje się produkcją materiału siewnego. Wcześniej nigdy nie miała styczności z rolnictwem, ale zawsze chciała „kupić dom z duszą”. Szukała go około 4 lata i gdy już znalazła okazało się, że razem z podupadającym poniemieckim majątkiem jest do kupienia około 100 ha ziemi. Po jakimś czasie dokupione zostały kolejne hektary. Wcześniej w Starym Folwarku mieścił się PGR i potem przez kilka lat majątek pozostawał bez opieki i niszczał. Obecnie budynki są sukcesywnie remontowane i przerabiane na pokoje gościnne dla turystów (stworzona została atrakcyjna baza noclegowa). Tuż obok budynków folwarcznych znajduje się wpisany do rejestru zabytków park (ok. 4 ha ) i ruiny 500 m2 pałacu z 1754 r, który właścicielka chciałaby odbudować. U jego podnóża znajdują się zarybione stawy o powierzchni 80 ha, które spaja przepływająca przez folwark rzeka Ina.

Skąd pomysł na taki model produkcji?

- Z prozaicznej przyczyny: braku na rodzimym rynku polskiego eko materiału siewnego. Rozpoczynając produkcję ekologiczną, chciałam zaopatrzyć się w certyfikowany materiał siewny. Jego znalezienie kilkanaście lat temu, było nie lada wyzwaniem. Potrzeba okazał się matką wynalazków i tak oto zaczęłam sama produkować materiał siewny – mówi Jadwiga Galaś.
Dobór odmian dla eko rolnictwa

Konwencjonalne firmy chętnie pomagają w doborze odmian, nadających się do produkcji ekologicznej. Prowadzone są doświadczenia jak sprawdzają się odmiany konwencjonalne w uprawie organicznej. Wyniki są bardzo różne i oczywiście do oferty wprowadzane są te odmiany, które dobrze się sprawdzają i dobrze rokują. W asortymencie gospodarstwa znajdują się różne odmiany poszczególnych gatunków: pszenica jara i ozima, przeszyto jare i ozime, orkisz, żyto, jęczmień jary, owies, łubin żółty i wąskolistny, groch, rośliny motylkowe drobnonasienne, nasiona roślin oleistych. Przykładowe odmiany pszenic to: Bombona (pszenica na mąkę, bo ma bardzo dobre parametry jakościowe, późny termin dojrzewania), Arabella (bardzo wczesna), Ostka Smolicka, owies gniady (polecany dla hodowców koni i gęsi z racji lepiej przyswajalnego białka), żyto Dańkowskie Diament, łubin wąskolistny Sonet (najwcześniejszy, polecany gdy ma być mokry rok, łatwiej się go zbiera).

Jak wygląda zainteresowanie sprzedażą materiału siewnego?

- Sprzedaż kwalifikowanego materiału siewnego wygląda bardzo różnie. Są klienci, którzy kupują rok rocznie ziarno pod zasiewy. Są tacy, którzy szukają nowych odmian, których dotychczas nie było w rolnictwie ekologicznym. Zdarza się też, że część nasion zostaje w gospodarstwie, bo nie udaje się sprzedać wszystkiego. Produkuję nasiona już kilka lat i myślałam, że ten rynek rozwinie się dużo szybciej i dostępności eko nasion będzie większa. Bolączką jest fakt, że cena materiału siewnego ma być zbliżona do cen nasion konwencjonalnych. Według mnie nie na się osiągnąć takich plonów jak w konwencji, więc i cena za materiał siewny musi być wyższa. Tu jest podobnie jak z żywnością ekologiczną. Nie tracę nadziei i wierzę, że z każdym rokiem popyt na eko materiał siewny będzie rósł.

Adres gospodarstwa:
Gospodarstwo Stary Folwark BioSeed
Jadwiga Galaś
Bytowo 28
73-130 Dobrzany
Tel. 91-561-98-96
606-115-478
www.stary-folwark.com
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz