2 paź 2014

Eko warzywa i zioła prosto z Warmii

Dziś odwiedzamy wieś Lądek (woj. warmińsko-mazurskie), gdzie znajduje się niewielkie ekologiczne gospodarstwo prowadzone przez Marzenę Kozioł. Całkowita powierzchnia gospodarstwa wynosi ok. 13 ha, w tym grunty orne to 10 ha. Na 24 a znajdują się uprawy warzywne: ok. 10 a plantacja dyni, ok. 10 a ziemniaki, pozostała część to bioróżnorodny ogród na grządkach podwyższonych, są też dwa sady owocowe. Gospodarstwo od momentu zakupu, czyli od roku 2007, było prowadzone zgodnie z metodami ekologicznymi i biodynamicznymi.

Ziemniaki uprawiane w słomie

Część ziemniaków posadzona została tradycyjnie w redlinach, a część posadzona została w słomie. Na warstwę wymieszanego z ziemią obornika rolniczka wyłożyła warstwę słomy i na niej położyła bulwy ziemniaków. Następnie przykryła je kolejną warstwą słomy. - Ziemniaki udały się dobrze, wyrosły duże, bo ściółka sprawiła, że miały dostateczną ilość wilgoci. Dodatkowo bulwy są czyste i łatwo je wyciągnąć. Ten sposób uprawy ziemniaka jest dla mnie wygodniejszy i łatwiejszy. Gdy nadchodzi korzystny termin sadzenia mogę sadzić inaczej, ale z porównywalnymi efektami. Moje ziemniaki w tym roku bardzo późno zaatakowała zaraza ziemniaczana (dopiero w połowie września) – mówi Marzenia Kozioł.
 
Warzywna bioróżnorodność

Prym w uprawie warzywnej wiedzie dynia odmiany Hokkaido. Pod każdą dynię dawany był obornik i dopiero potem rośliny były wysadzane (wcześniej była przygotowana rozsada) lub wsiewane (około 5 ziaren w jedno miejsce). Początkowo dynie na większym areale były wyścielone słomą, by ziemia zbyt szybko nie wysychała. Gdy rośliny zrobiły się większe ściółka ze słomy został ściągnięta, bo w miejscach, gdzie było bardzo sucho, gorzej rosły.

Zioła i warzywa na grządkach podwyższonych

Oprócz dyni na polu znajduje się dużo podwyższonych grządek, wykonanych z rozbiórkowych desek, w których uprawiane są sezonowe warzywa m.in. najróżniejsze odmiany cukinii, kabaczki, patisony, nowalijki, sałaty, marchew, buraczki, ogórki, pomidory, cebula, seler, por, pietruszka, roszponka, fasole, a także zioła – szałwia, nagietek, ślaz dziki, bazylia, tymianek, mięta i kwiaty. Ścieżki wokół grządek także są wyścielone słomą, co pozwala nawet po silnych opadach, na spokojną pracę w ogrodzie.

Znakomite przetwory

Marzena Kozioł wraz z córką przez cały sezon wykonują przetwory cieszące się uznaniem rodziny i znajomych. W eko ogrodzie powstają chutneye, soki, konfitury i zaprawy. – Do swoich przetworów staram się dodawać zioła i kwiaty, np. do konfitury z agrestu i jabłek dodaję świeże płatki nagietka mówi rolniczka.  Nie wpływa to na zmianę smaku, ale podnosi walory zdrowotne domowego przetworu. W moich produktach staram się zawsze dodać coś innego i pokazać swoje zamiłowanie do ziół i owoców. Swoje wyroby słodzę tylko cukrem trzcinowym – mówi rolniczka.
 

Adres gospodarstwa:

Marzena Kozioł
Lądek 1
11-311 Kolno
Tel. 692-81-92-07
e-mail: manjar7@op.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz