12 sie 2014

Ekologiczna czarna porzeczka i cebula chlubą Pana Zbigniewa Kałdonka z woj. lubelskiego.

Ogromna wiedza, upór do pracy i dużo pokory to czynniki warunkujące sukces w prowadzeniu ekologicznego gospodarstwa. Ekologiczne gospodarstwo o całkowitej pow. 15ha z uprawą polową czarnej porzeczki (7,50ha), cebuli (3,50ha), brokułu (1,70ha) oraz koniczyny czerwonej (2ha) i wyki jarej (1ha) jest wizytówką ekologii na terenie wsi Drzewce w gminie Nałęczów, w woj. lubelskim. Gospodarstwo jest zrzeszone w Stowarzyszeniu EKOLAND a certyfikat Ekogwarancji uzyskało w roku 2008. Wcześniej prowadzone było metodami konwencjonalnymi. Pomimo wyższych zysków finansowych z prowadzenia gospodarstwa w konwencji Pan Zbigniew wybrał ekologię.
 

Ekologiczna uprawa cebuli imponuje konwencjonalnym rolnikom


Żeby osiągnąć plony na poziomie 40t/ha ekologicznej cebuli trzeba się mocno napracować i latami wypracowywać właściwy system agrotechniczny. W gospodarstwie Państwa Kałdonków stosowane są holenderskie odmiany cebuli HERKULES i STURON. Jako przedplon Pan Zbigniew stosuje z reguły wykę jarą na przyoranie, którą wysiewa w zależności od warunków pogodowych ok. IV tygodnia kwietnia. Następnie od początku sierpnia aż przez kolejne 3 tygodnie wyka jest talerzowana nawet czterokrotnie. Ważne jest, aby talerzować wykę jeszcze przed zawiązaniem nasion. Kilkukrotny zabieg broną talerzową w odstępach kilkudniowych ma za zadanie stymulować do skiełkowania chwasty ciepłolubne (chwastnica jednostronna, żółtlica drobnokwiatowa, włośnica sina itp.). Gdy wyka jara zostanie wystarczająco wymieszana z glebą, wysiewana jest facelia. Następnie na jesieni stosowany jest głębosz, który ma za zadanie napowietrzyć glebę oraz skruszyć podeszwę płużną. 


W gospodarstwie stosowanie pługa zredukowane jest do minimum, na rzecz używania głębosza. Zasadą w rolnictwie ekologicznym jest płytkie mieszanie gleby, a głębokie spulchnianie. Na wiosnę facelia jest dwukrotnie talerzowana. Na początku IV wykonywany jest dwukrotny przejazd kultywatorem sprężynowym z podwójnym wałkiem strunowym. Na tak przygotowanym polu wysadzamy cebulę z „dymki”, przy obsadzie ok. 400 tys. „dymek” na ha, tj. ok. 800kg „dymki”.
Jak właściwie odżywiać uprawy? „Muszę dostarczyć tyle składników pokarmowych do gleby ile wywożę z gospodarstwa” – mówi Pan Zbigniew.

Aby uzyskać wysoki i dobry jakościowo plon należy oprócz właściwego agrotechnicznego przygotowania pola, właściwie odżywić rośliny. Zawsze zanim zastosujemy jakiekolwiek nawozy wskazane jest wykonanie odpowiednich analiz gleby. W przypadku uprawy cebuli są to badania właściwe dla upraw warzywniczych. Z próbkami gleby można zgłosić się do jednej ze stacji chemiczno rolniczej. I tak na przykład właściwe dla cebuli zawartości poszczególnych składników mineralnych wynoszą odpowiednio (mg/1dm3 gleby): azot – 90-100, fosfor – 60-80, potas – 175-250, magnez – 55-75, wapń – 1000-1500 [wg Sady 2000r.]. Pan Zbigniew nawoził w tym roku swoją uprawę następującymi nawozami: Physio Mescal G18 (300kg/ha), siarczanem potasu (300kg/ha), Fertil (350kg/ha). 

Wysiew nawozów Pan Zbigniew wykonuje jeszcze przed zastosowaniem agregatu uprawowego. Oczywiście są to właściwe dawki pod konkretne pole, więc każdy rolnik powinien po zbadaniu zasobności w składniki mineralne swoich gleb, dobrać właściwe dawki poszczególnych nawozów.

Gdy rośliny są już na polu zaczyna się kolejna walka z chwastami, chorobami i szkodnikami…
Właściwe przygotowanie i użyźnienie pola, to jeszcze nie gwarancja sukcesu. Po wysadzeniu dymki sadzarką, Pan Zbigniew wykonuje jeszcze szereg zabiegów pielęgnacyjnych: dwukrotne bronowanie broną chwastownikiem, sześciokrotny zabieg opielaczem palcowym oraz trzykrotne pielenie ręczne. Natomiast w celu ochrony przed chorobami, z których najgroźniejszą jest mączniak rzekomy stosuje się opryski dozwolonymi dla rolnictwa ekologicznego środkami. 

Dwufazowy zbiór cebuli krok po kroku

W trzeciej dekadzie sierpnia cebula wykopywana jest z gleby przy użyciu kopaczki, która jednocześnie układa ją w wałki, gdzie dosycha ok. tygodnia. Zbiór cebuli z wałków odbywa się kombajnem ziemniaczanym BOLKO przystosowanym do zbioru cebuli. Cebula wysypywana jest na przyczepy, którymi jedzie do przechowalni znajdującej się na terenie gospodarstwa na dalsze dosuszanie. Na przełomie listopada i grudnia cebula jest czyszczona z łusek, szczypiorów i resztek ziemnych przy pomocy obcinarki wałkowej. Tak przygotowana cebula pakowana jest do 25kg raszlowych worków i pakowana na palety. Następnie cebula wędruje już na sklepowe półki.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz