25 lis 2014

Jak na Podlasiu uprawiają ekologiczne zioła...

Gospodarstwo Państwa Mirosława i Alina Romaniuk zachwyca swoją bioróżnorodnością i czystością pól. Wśród ponad 12ha upraw ziołowych możemy znaleźć m.in. jeżówkę purpurową, rutę, biedrzeńca, różeńca górskiego, serdecznik, babkę lancetowatą, melisę, karczocha, szałwię, szantę, lubczyk, pietruszkę, czy oregano. Te wszystkie rośliny wymagają niezwykle dużo pracy i zabiegów pielęgnacyjnych.
Gospodarstwo znajduje się we wsi Nowe Kornino (gm. Hajnówka, woj. podlaskie) i specjalizuje się m.in. w uprawie ekologicznych ziół. Oto jego wizytówka: Całkowita powierzchnia ok. 20ha. Wśród upraw roślinnych znajdują się: maliny (1ha), jagoda kamczacka (0,38ha), len (1ha), lnianka w uprawie współrzędnej z owsem (1,41ha), owies bez łuskowy (1ha), orkisz (1,70ha), żyto (0,87ha), mieszanka zbożowo-strączkową – owies z wyką jarą (4ha), ziemniaki (0,20ha) oraz TUZ (4ha) i las o łącznej pow. 3,60ha. Na gospodarstwie hodowane jest bydło opasowe -7 sztuk. Członek Podlaskiej Spółdzielni Producentów Ekologicznych NATURA. Laureat  konkursu organizowanego przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi na najlepsze gospodarstwo ekologiczne w kategorii: Ekologiczne Gospodarstwo Towarowe w roku 2012.Jeżówka purpurowa, inaczej Echinacea purpurea (L.) jest rośliną z rodziny astrowatych, a jej pochodzenie związane jest z Ameryką Północną. W Polsce występuje jako roślina ozdobna, dobrze nadająca się na kwiat cięty. Jeżówkę wykorzystuje się również w lecznictwie, w preparatach o działaniu przeciwwirusowym. Jeżówka purpurowa jest rośliną kilkuletnią. Państwo Romaniuk w I i II roku uprawy zbierali część nadziemną, a w roku 2014 zbiorą zarówno część nadziemną oraz korzeń. Średni plon świeżej masy zielonej wynosi 1,5 do 2t z ha. 


Państwo Romaniuk uprawiają także rutę zwyczajną. Ruta jest bardzo ciekawą rośliną, która oprócz urokliwego wyglądu ma też właściwości zdrowotne. Działa rozkurczowo na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego, dróg żółciowych oraz układu moczowego (wykazuje działanie wiatropędne, żółciopędne oraz nieznacznie moczopędne), obniża w niewielkim stopniu ciśnienie krwi. Dzięki zmniejszeniu oporów w drobnych naczyniach krwionośnych usprawnia się nieco krążenie obwodowe. Hamuje też wydalanie jodu, podwyższa poziom wapnia we krwi i ma także własności odtruwające. Zbiór i suszenie tej rośliny odbywa się przed kwitnieniem. W kuchni świeże, młode liście ruty używane są do konserwowania dziczyzny, aromatyzowania sałatek, surówek, mięs, duszonych potraw, kapusty, grzybów i do gotowania ryb, zaś suszone ziele wykorzystywane jest do nacierania mięs, przyprawiania bigosu, czy gulaszu.


Mirosław Romaniuk śmieje się, że jest chyba jedynym właścicielem ekologicznej uprawy różeńca górskiego! Jego plantacja zajmuje jedynie powierzchnię 0,25ha, ale to i tak zapewne największa taka plantacja w Polsce. Różeniec górski jest to stara roślina lecznicza, używana przez ludy skandynawskie i rosyjskie. Wikingowie sporządzali z różeńca leki podnoszące płodność, zwiększające wytrzymałość na choroby przeziębieniowe oraz zwiększające wydolność fizyczną.  Wyciągi z kłączy i korzeni różeńca podnoszą poziom serotoniny, a obniżają poziom noradrenaliny i dopaminy w korze i pniu mózgu. 


„Moim marzeniem jest własna suszarnia i możliwości konfekcjonowania, dziś sprzedaję świeże zioła do polskich i zagranicznych firm skupujących” – mówi rolnik.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz