9 lis 2012

Cittaslow

Cittaslow jest inicjatywą, a zarazem organizacją non-profit, której celem jest ochrona miast przed efektami globalizacji poprzez wspieranie różnorodności kulturalnej, promocję tradycyjnych, regionalnych produktów oraz ochronę środowiska naturalnego. Miejscowości, które ubiegają się o członkostwo w Cittaslow muszą wdrażać te idee w życie.
Ruch ten powstał w reakcji na ekspansję intensywnej turystyki masowej oferowanej przez kurorty turystyczne. Miasta Cittaslow oferują zrównoważoną turystykę, której zadaniem jest wspieranie rozwoju regionu, nie zaś dopasowywanie go do globalnego modelu miejscowości turystycznej, oferującej te same rozrywki w każdym regionie świata. Ważnym elementem filozofii Cittaslow jest wspieranie produkcji wyjątkowej żywności wpływającej na charakter regionu poprzez promocję tradycyjnej kuchni, lokalnych specjałów i właściwych dla danego regionu produktów. Postulaty te pokrywają się z ideami rolnictwa ekologicznego.
Polskie miasta, które są członkami Cittaslow to Reszel, Biskupiec, Lidzbark Warmiński, Bisztynek, Murowana Goślina, Nowe Miasto Lubawskie.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz