31 paź 2012

Grzegorz Łapanowski przyrządza potrawy i przetwory z produktów ekologicznych cz. 3

Zapraszamy do obejrzenia filmu, w którym kucharz Grzegorz Łapanowski gości w gospodarstwie ekologicznym  Pani Lidii Ordysińskiej w Wołczkowie.

Dynia

Z wiadomych powodów dzisiejszy dzień jest dniem dyni. Oczywiście ekologicznej. Nie trzeba chyba mówić, że to naprawdę niesamowite warzywo. Największa dynia świata ważyła ponad 800 kg, polski rekord to 580 kg. Trudno sobie wyobrazić jak musiały one być olbrzymie. Dynia dostarcza znikomej ilości kalorii, a całkiem sporo witamin i minerałów, szczególnie witamin A, C, E i kwasu foliowego, a także potasu i żelaza. Bardzo wartościowe są także pestki dyni. Zaledwie garść wystarczy do zaspokojenia połowy dobowego zapotrzebowania na żelazo i magnez – dwa ważne pierwiastki, bardzo często deficytowe w diecie Polaków.


30 paź 2012

EKOLOGIA NA WESOŁO


Nie samymi, suchymi faktami Kampania żyje...


"ŻYWNOŚĆ EKOLOGICZNA gwarancją dobrego smaku"

29 paź 2012

Czy to nie ironia... ?

Czy to nie ironia losu, że wiele osób kupuje najlepszą karmę dla swojego psa, do samochodu leje uszlachetnione paliwo, a nie przywiązuje większej wagi do swojej codziennej diety? 

 Obecnie niemal wszystko możemy dostać w dwóch wersjach – „standard” i „premium”. Wersja ulepszona oczywiście jest droższa. Wiadomo, że nikt nie oszczędza na swoich dzieciach, dlatego kupujemy im wszystko to, co najlepsze, nie patrząc na cenę. Bardzo też kochamy nasze psy i koty, przecież nie będziemy karmić ich byle czym, więc kupujemy im bardzo dobrą, zbilansowaną karmę. Co raz większą popularnością cieszą się także ulepszone paliwa na stacjach benzynowych. Wiadomo, dzięki nim silnik naszego samochodu mniej się zużywa i lepiej pracuje. Staramy się dbać najlepiej jak potrafimy o najbliższych, oraz rzeczy, które są dla nas ważne. Czy jednak w równej mierze troszczymy się o samych siebie? Czy nie mamy sobie nic do zarzucenia w kwestii diety? To paradoks, że z jednej strony, zgodnie uważamy, że zdrowie jest najwyższą wartością, a z drugiej to właśnie na nim najchętniej oszczędzamy. Żywność ekologiczna nie jest zbędnym luksusem, tylko inwestycją w swoje zdrowie, która w przyszłości na pewno nam się zwróci.


27 paź 2012

Sokowirówka

Sokowirówka to niedoceniane urządzenie. Dzięki niej możemy w kilka minut przygotować ekologiczny sok z dowolnych owoców i warzyw w wybranej przez nas konfiguracji. Taki domowy sok zawiera więcej witamin niż jakikolwiek dostępny w sklepach, kosztuje mniej, a smakuje lepiej. Poniżej przedstawiamy przepis na pyszny sok-bombę witaminową.

3 marchewki 
2 jabłka 
1 burak 
1 pomarańcza 

Wyciśnij w dowolnej kolejności :-)


25 paź 2012

Ekologiczne bazarki w Warszawie

Wszystkich fanów ekologicznej żywności zachęcamy od odwiedzenia Biobazaru. Jest to jedyny w Warszawie 100% ekologiczny bazar. Można tu kupić ekologiczne owoce. warzywa, nabiał, jaja, ryby, ciasta, pieczywo, soki, wyroby garmażeryjne, środki czystości i wiele innych. Odbywa się on w każdą sobotę od godziny 8.00 do 16.00 na terenie dawnej fabryki Norblina przy ulicy Żelaznej 51/53.


 Już niebawem więcej informacji o ekologicznych bazarkach z całej Polski.

LUTKI TEŻ PROMUJĄ EKOLOGICZNĄ ŻYWNOŚĆ

Z nieskrywaną radością przedstawiamy pierwszy z kilku rysunków Emila Płoszajskiego, które dodadzą kolorytu naszej Kampanii. Trzymamy kciuki za ekskluzywną serię rysunków z Euro-liściem. Klikajcie lubię to, naszemu rysownikowi trzeba dodać trochę otuchy!
24 paź 2012

Bakłażan

Bakłażan ma bardzo atrakcyjną barwę i kształt, jednak jego smak jest raczej neutralny. Z wyglądu przypomina gruszkę, a genetycznie przynależy do rodziny psiankowatych, jest więc spokrewniony z papryką, pomidorami i tytoniem. Bakłażan nie jest szczególnie bogatym źródłem witamin i minerałów, zawiera za to dużo przeciwutleniaczy. Są one zgromadzone w skórce i odpowiadają za intensywną barwę tego warzywa.

Niektórym nie odpowiada lekko gorzki smak bakłażanów, jednak istnieje łatwy sposób aby się go pozbyć. Wystarczy pokroić warzywo w plastry, posypać solą i skropić cytryną, a po upływie kilkudziesięciu minut zetrzeć lub spłukać wydzielony sok.


POLAGRA-FOOD

28. Międzynarodowe Targi Wyrobów Spożywczych Polagra-Food odbyły się w Poznaniu. Na targach spotkali się producenci, dystrybutorzy, handlowcy, hurtownicy, sprzedawcy detaliczni i technologowie związani z branżą spożywczą.
Równolegle z targami Polagra-Food odbyły się też inne imprezy targowe m.in. Polagra Gastro, Polagra-Tech, Taropak, Smaki Regionów. Na oczekiwanych przez konsumentów targach Smaki Regionów, można było degustować i kupować żywność regionalną i ekologiczną.
Swoją konferencję miała tam też Kampania „ŻYWNOŚĆ EKOLOGICZNA gwarancją dobrego smaku”. Przedstawiciele Ministerstwa razem z ambasadorami Kampanii opowiadali o certyfikowanej żywności ekologicznej. Zaprezentowano również spoty reklamowe oraz filmy propagujące produkty z ekologicznych gospodarstw.

23 paź 2012

NATURA FOOD

Targi Naturalnej Żywności NATURA FOOD są najważniejszą imprezą w Polsce dedykowaną bioproduktom, ekożywności oraz produktom regionalnym i tradycyjnym.
NATURA FOOD to doroczne spotkanie branży żywności wysokiej jakości; uczestniczy w nim blisko 200 wystawców i średnio 7 tysięcy zwiedzających: rolników, producentów, przetwórców, dystrybutorów i hurtowników żywności wysokiej jakości z Polski i z zagranicy.To także okazja do bezpośredniego kontaktu z podmiotami funkcjonującymi na polskim rynku ekoproduktów i żywności naturalnej oraz do poznania międzynarodowych trendów rozwoju rolnictwa ekologicznego i powiązanych z nim branż. Swoim autorytetem imprezę wspierają kluczowe organizacje branżowe takie jak Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Stowarzyszenie POLSKA EKOLOGIA, Stowarzyszenie EKOLAND.
Swoją konferencję miała też tam Kampania „ŻYWNOŚĆ EKOLOGICZNA gwarancją dobrego smaku”. Przedstawiciele Ministerstwa razem z ambasadorami Kampanii opowiadali o tym dlaczego warto jeść ekologiczne produkty. Prezentowano też spoty i filmy, które powstały w związku z Kampanią.22 paź 2012

Czy kupując produkty ekologiczne wspieram polski handel?

Tak, to prawda. Między innymi dlatego, że: 
- znaczna większość dostępnej w sklepach żywności ekologicznej to produkty rodzime; 
- żywność ekologiczna zwykle jest produkowana w małych gospodarstwach, a więc kupując ją wspieramy rozwój polskiej wsi, a nie międzynarodowe koncerny; 
- producenci żywności ekologicznej płacą podatki w swoim regionie, a więc kupując tego typu wyroby przyczyniamy się do rozwoju regionów wiejskich; 
- rolnictwo ekologiczne wymaga dużych nakładów pracy, dlatego kupując żywność ekologiczną przyczyniamy się do powstawania nowych stanowisk pracy.


20 paź 2012

Reportaż z planu filmowego

Nasza pełna przygód wyprawa w poszukiwaniu prawdziwych smaków natury trwa w najlepsze. Przemierzyliśmy wiele setek kilometrów, pracujemy po 14 godzin dziennie, ale nowe ciekawe doświadczenia wynagradzają nam ten trud. Codziennie dzieje się coś interesującego, coraz lepiej znamy się na ekologicznym rolnictwie. Wczoraj gościliśmy w pasiece państwa Radomskich w Świdwinie. Na bazie wyśmienitego miodu, który tu dostaliśmy, Grzegorz Łapanowski przygotował dressing do sałatki. Potem pojechaliśmy do Kluczkowa, gdzie państwo Edyta i Józef Nowakowie ugościli nas ekologicznymi dyniami, z których Grzegorz ugotował pyszną zupę-krem. Dzisiaj za to mieliśmy przyjemność przyjrzeć się gospodarstwu pana Mariana Nowaka w Grabowie. Zajmuje się on wytwarzaniem ekologicznych twarogów, śmietany, jogurtów i maślanki. W ciągu ostatnich trzech tygodni odwiedziliśmy już dziesięć gospodarstw, w każdym z nich spotkaliśmy wspaniałych, pełnych pasji i zaangażowania ludzi. Dostajemy od nich w prezencie wyroby, które już ledwo mieszczą się nam w samochodzie. Im więcej wiemy o tajnikach ekologicznego wytwarzania żywności, tym mocniej kibicujemy jej producentom.

Efekty naszej pracy już niebawem będzie można obejrzeć na oficjalnym kanale youtube, blogu i funpage'u Kampanii.19 paź 2012

Grzegorz Łapanowski przyrządza potrawy i przetwory z produktów ekologicznych cz. 2

Zapraszamy do obejrzenia filmu, w którym kucharz Grzegorz Łapanowski gości w gospodarstwie ekologicznym Pana Krzysztofa Maurera w Łącku.

Ekologiczne sprzątanie

Półki sklepowe uginają się pod ciężarem rozmaitych środków czystości. Każdy służy do czego innego, ale niemal wszystkie można zastąpić octem i sodą oczyszczoną. Tradycyjne środki czyszczące zawierają agresywne substancje chemiczne, które są szkodliwe nie tylko dla środowiska, ale także naszego zdrowia. Za to ocet i soda oczyszczona są tanie, łatwo dostępne i szybko ulegają rozkładowi, a więc nie zanieczyszczają wód. Soda oczyszczona i ocet mają działanie dezynfekujące i usuwają nieprzyjemne zapachy, dzięki czemu nadają się do mycia blatów kuchennych, desek do krojenia, a także wnętrza lodówki, mają kwaśny odczyn, a więc usuwają osad z kamienia, mają lekkie działanie wybielające i likwidują osad z kawy i herbaty. Octu można używać do odkamieniania czajnika, pralki czy ekspresu do kawy, natomiast soda oczyszczona doskonale radzi sobie z osadem z tłuszczu i spalenizną.


18 paź 2012

Cukinia

Cukinia jest warzywem bez wad. Dostarcza znikomej ilości kalorii (16 kcal na 100 gramów), jest lekkostrawna, ma bardzo niski indeks glikemiczny, jest dobrym źródłem błonnika i przeciwutleniaczy, a także zawiera sporo składników mineralnych oraz witamin – szczególnie C, B2, B6, kwasu foliowego i potasu. Wszystko to czyni cukinię obowiązkową pozycją w diecie osób dbających o zdrowie. Cukinia jest warzywem bardzo łatwym w uprawie. Wystarczy wybrać nasłonecznione stanowisko, w maju wysiać nasiona, a potem dbać o częste nawilżanie gleby. Pierwszych zbiorów możemy oczekiwać już na początku lipca. W ten sposób możemy wyhodować własną ekologiczną cukinię. Satysfakcja gwarantowana.


15 paź 2012

Szczury wiedzą co dobre

Naukowcy przeprowadzili badanie dowodzące wysokiej jakości żywności ekologicznej. W tym celu dano szczurom laboratoryjnym wybór pomiędzy produktami ekologicznymi, a konwencjonalnymi. Okazało się, że zwierzęta intuicyjnie wybierają te ekologiczne. Badanie to potwierdziło wcześniejsze obserwacje, dotyczące niszczenia upraw przez dzikie zwierzęta, które zdecydowanie wolą pożywiać się na uprawach ekologicznych, nienawożonych sztucznie i nieskażonych pestycydami.

 

12 paź 2012

Ekologia się opłaca

Aby uniknąć zużywania jednorazowych torebek, na zakupy spożywcze zawsze zabieraj bawełnianą torbę wielokrotnego użytku. Jest to korzystne rozwiązanie nie tylko z punktu widzenia ekologii, ale także ze względów praktycznych i ekonomicznych. Plastikowe torby blokują cyrkulację powietrza i wilgoci, dlatego warzywa i owoce, które w nie zapakujemy szybciej się zepsują.10 paź 2012

Pomidory

Pomidory przywędrowały do nas w XVI wieku z Ameryki Południowej. Dzięki swoim wyjątkowym walorom smakowym i odżywczym szybko zdobyły uznanie na całym świecie. Dziś trudno sobie wyobrazić, że mogłoby ich zabraknąć, o czym świadczy mnogość form w jakich występują i ilość potraw, których są kluczowym składnikiem. Pomidory są niskokaloryczne – jeden średni, o wadze 150 gramów dostarcza zaledwie 27 kcal, a przy tym mają bardzo niski indeks glikemiczny, więc mogą być spożywane przez osoby chcące pozbyć się zbędnych kilogramów oraz diabetyków. Są także bogatym źródłem witamin (zwłaszcza A i C), oraz składników mineralnych (szczególnie potasu). Jednak najważniejszą zaletą pomidorów jest wysoka zawartość likopenu – jest to związek chemiczny odpowiadający za ich intensywną barwę. Substancja ta ma silne działanie przeciwutleniające, przeciwnowotworowe i przeciwzapalne.

9 paź 2012

Grzegorz Łapanowski przyrządza potrawy i przetwory z produktów ekologicznych cz. 1

Zapraszamy do obejrzenia filmu, w którym kucharz Grzegorz Łapanowski gości w gospodarstwach ekologicznych Pani Jolanty Miklar w Krempnie oraz u Pana Pawła Krajmasa w Dukli.

7 paź 2012

Czas na śliwki

Domowy wyrób przetworów przeżywa swój renesans, a śliwki są wprost stworzone do tego celu. Zawierają one dużo witamin (przede wszystkim A i C), potasu, przeciwutleniaczy oraz błonnika pokarmowego. Warto podkreślić, że większość z tych składników jest odporna na działanie wysokiej temperatury, a więc samodzielnie przygotowane powidła z ekologicznych śliwek mają niemal równie dużo wartości, co surowe owoce. Jest to bardzo dobra propozycja na dietetyczne „małe co nieco”.


Ruszamy!

Ogólnopolska kampania promocyjno-informacyjna pt. „Żywność Ekologiczna gwarancją dobrego smaku” startuje już dzisiaj. Kampania, realizowana przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, ma na celu popularyzację konsumpcji żywności ekologicznej m.in. poprzez propagowanie jej walorów smakowych i zdrowotnych, jak również poprzez promocję znaku certyfikowanej żywości - „Euro-liścia”.