1 wrz 2014

Jak uprawiana jest eko cebula i porzeczki ?

Ogromna wiedza, upór do pracy i dużo pokory to według Zbigniewa Kałdonka czynniki warunkujące sukces w prowadzeniu ekologicznego gospodarstwa. Żeby osiągnąć plony na poziomie 40t/ha ekologicznej cebuli trzeba się mocno napracować i latami wypracowywać właściwy system agrotechniczny
Ekologiczne gospodarstwo Państwa Kałdonków zajmuje powierzchnię  ok.15ha: w uprawie 7,5ha plantacji czarnej porzeczki, 3,5ha cebuli, 1,7ha brokułu, 2ha koniczyny czerwonej, 1 ha wyki jarej, 0,1ha sadu oraz 0,1ha warzywnika.

W 2013r. zajęcie I miejsca w woj. lubelskim w konkursie na najlepsze gospodarstwo ekologiczne w kategorii „Ekologia-Środowisko”.

W 2011r. zajęcie II miejsca w konkursie „Najlepsze gospodarstwo ekologiczne” organizowanego przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz CDR Radom w kategorii „Ekologiczne gospodarstwo towarowe”.

Ekologiczna uprawa cebuli imponuje konwencjonalnym rolnikom


Żeby osiągnąć plony na poziomie 40t/ha ekologicznej cebuli trzeba się mocno napracować i latami wypracowywać właściwy system agrotechniczny. W gospodarstwie Państwa Kałdonków stosowane są holenderskie odmiany cebuli HERKULES i STURON.

Aby uzyskać wysoki i dobry jakościowo plon należy oprócz właściwego agrotechnicznego przygotowania pola, właściwie odżywić rośliny. Zawsze zanim zastosujemy jakiekolwiek eko nawozy wskazane jest wykonanie odpowiednich analiz gleby. W przypadku uprawy cebuli są to badania właściwe dla upraw warzywniczych. Z próbkami gleby można zgłosić się do jednej ze stacji chemiczno rolniczej
 Gdy rośliny są już na polu zaczyna się kolejna walka z chwastami, chorobami i szkodnikami…


Właściwe przygotowanie i użyźnienie pola, to jeszcze nie gwarancja sukcesu. Po wysadzeniu dymki sadzarką, Zbigniew Kałdonek wykonuje jeszcze szereg zabiegów pielęgnacyjnych: dwukrotne bronowanie broną chwastownikiem, sześciokrotny zabieg opielaczem palcowym oraz trzykrotne pielenie ręczne. Natomiast w celu ochrony przed chorobami, z których najgroźniejszą jest mączniak rzekomy stosuje się opryski dozwolonymi dla rolnictwa ekologicznego środkami.

Dwufazowy zbiór cebuli


W trzeciej dekadzie sierpnia cebula wykopywana jest z gleby przy użyciu kopaczki, która jednocześnie układa ją w wałki, gdzie dosycha ok. tygodnia.

Smak czarnej porzeczki od Pana Zbyszka na długo pozostaje w pamięci, a jej zdrowotne właściwości pomogą każdemu!


Czarna porzeczka jest niezwykle bogatym źródłem witaminy C. Jej zawartość to 100-300 mg/ 100g. Nie jest to jednak jedyna witamina występująca w tych owocach, ponieważ zawierają one jeszcze witaminę B1, B2, B6, PP, K oraz prowitaminę A, z tym że w mniejszych ilościach. Składnikami czarnej porzeczki są także związki mineralne, przede wszystkim potasu, sodu, wapnia, fosforu, siarki i magnezu oraz mikroelementy (chlor, żelazo, cynk, miedź, bor, jod, kobalt, molibden i mangan). Skład chemiczny jest uzupełniany przez pektyny, które redukują poziom cholesterolu, zapobiegając miażdżycy oraz zwalniają wchłanianie cukru, co jest szczególnie istotne dla osób chorych na cukrzycę. Związki te zapobiegają także kamicy żółciowej oraz pomagają usuwać toksyny z przewodu pokarmowego. Znaczenie czarnych porzeczek jako środka leczniczego dzięki zawartym w nich cennych składników wzrasta już od połowy XV wieku, kiedy stosowano je w Niemczech jako domowy lek na żołądek, gorączkę i pragnienie (źródło: Ożarowski, W. Jaroniewski: Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie).

Plantacja czarnej porzeczki jest sukcesywnie odmładzana, znaleźć tu można rośliny jednoroczne, które jeszcze nie owocują oraz najstarsze dziesięcioletnie, które po tegorocznych zbiorach zostaną zlikwidowane ze względu na znaczny spadek plonowania. Dla porównania: wydajność plantacji czarnej porzeczki w 4-6 roku kształtuje się na poziomie ok. 5 t/ha, a plantacji 10-cio letniej jedynie od 1 do 2t/ha
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz