20 mar 2014

Kolejne Dobre Żniwa za nami - krótkie podsumowanie

Bardzo duże zainteresowanie towarzyszyło tegorocznej edycji seminarium Dobre Żniwa. Do Słubic k. Płocka przyjechało około 140 uczestników.
Wśród tematów, które poruszano na prezentacjach i kuluarowych dyskusjach znalazły się: nowe europejskie regulacje dotyczące rolnictwa ekologicznego, działalność kooperatyw spożywczych oraz serwisów internetowych łączących rolników z konsumentami (w Warszawie i okolicach pojawia się coraz więcej tego typu inicjatyw). Ekologiczne nasiennictwo – trudna sytuacja

Wiele mówiono również o problematyce związanej z ekologicznym nasiennictwem. Swoje doświadczenia w tym zakresie przedstawiła Jadwiga Gałaś, która w ekologicznym gospodarstwie nasiennym Stary Folwark (Bytowo, woj. zachodniopomorskie). –Zajmujemy się przede wszystkim produkcją ekologicznego materiału siewnego. Jesteśmy jego największym producentem w Polsce. Prowadzenie ekologicznego nasiennictwa nie należy do zadań łatwych.Sądziłam, że jest szansa na dużo szybszy rozwój, zwłaszcza, że cen nie mamy wysokich – mówiła rolniczka.


Powstanie Ekologiczny Uniwersytet Ludowy…

Jako poinformowała w trakcie Dobrych Żniw, Ewa Stratenwerth - Stowarzyszenie ZIARNO rozpocznie prowadzenie praktycznych, dwuletnich kursów rolnictwa ekologicznego. Kształcenie wzbogacone będzie o niezbędną, teoretyczną podstawę, z którą uczestnicy zapoznają się w czasie cyklicznych zjazdów odbywających się w aktualnie powstającym budynku Uniwersytetu w Grzybowie.

Propozycja nauki w Ekologicznym Uniwersytecie Ludowym (EUL) skierowana jest do młodych osób, które są żywo zainteresowane tematyką rolnictwa ekologicznego. Planowany czas rozpoczęcia pierwszego kursu to luty 2015.Ewa i Peter Stratenwerth szukają gospodarstw chętnych do organizacji praktyk dla studentów. Zainteresowani proszeni są o kontakt, szczegóły: www.ziarno.eu

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz