24 mar 2014

Duże zainteresowanie poznańskim EkoSeedForum!

170 uczestników z 22 krajów dyskutowało o ekologicznej hodowli roślin oraz ekologicznym nasiennictwie w Poznaniu.Eko Seed forum odbyło się w dniach 20-22 marca w Poznaniu. ! Celem międzynarodowego spotkania w Poznaniu było wsparcie ekologicznej hodowli roślin oraz rozwój sektora ekologicznego nasiennictwa. Kolejnym motywem dla zorganizowania spotkania było utrzymanie różnorodności roślin uprawnych. Przeczytajcie relację
- „Konferencja ma na celu wsparcie rozwoju ekologicznej hodowli roślin i produkcji ekologicznych materiałów rozmnożeniowych w Europie Środkowej i Wschodniej” – skomentował w swojej mowie powitalnej rektor Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, Grzegorz Skrzypczak

Bernhard Jansen, dyrektor i główny organizator EkoConnect – Międzynarodowego Centrum Rolnictwa Ekologicznego Środkowej i Wschodniej Europy podkreślił, że spotkanie to ma na celu nie tylko przygotowanie sektora nasiennego dla rynku rolnictwa ekologicznego. „Ekologiczna hodowla roślin utrzymuje i rozwija nasiennictwo jako dobro dla przyszłych pokoleń, nasiona nie muszą być postrzegane tylko jako dobro materialne nadające się do sprzedaży na rynku. Do osiągnięcia tego celu niezbędne jest jednak wsparcie ze strony konsumentów, rolników oraz hodowców” – podsumowuje organizator.

Prezentacje ekologicznych hodowców z Europy Wschodniej i Zachodniej, wykład sławnego Instytutu Vavilov z St. Petersburga oraz przykłady inicjatyw służących utrzymaniu różnych odmian roślin cieszyły się ogromnym zainteresowaniem uczestników spotkania.

Jednym z jaśniejszych polskich akcentów na Eko Seed forum  była prezentacja działalności Pani Jadwigi Galaś z firmy Stary Folwark, BioSeed. Firma BioSeed zajmuje się namnażaniem ekologicznego materiału siewnego już od roku 2004, obecnie na powierzchni ponad 200ha. W ofercie można znaleźć m.in. zboża, łubiny, koniczyny, gorczycę i grykę. W Polsce nie ma żadnego ekologicznego hodowcy, dlatego tym bardziej Pani Galaś chwali sobie obecność na EkoSeedForum tak wielu specjalistów z innych krajów UE: „Zawsze dobrze jest spotkać się na żywo z innymi producentami ekologicznego materiału siewnego, zobaczyć co robią inni, nawiązać nowe kontakty i mieć możliwość zaprezentowania swojej działalności. Międzynarodowe środowisko otwiera nowe możliwości współpracy.”

EkoSeedForum zorganizowane zostało przez EkoConnect e.V. we współpracy z Uniwersytetem Przyrodniczym w Poznaniu pod patronatem Grupy IFOAM EU (Belgia) i partnerami: ECO-PB (Szwajcaria), Zukunftsstiftung Landwirtschaft (Niemcy), Stowarzyszeniem „Dla Dawnych Odmian i Ras” (Polska), Kultursaat e.V. (Niemcy), Stowarzyszeniem Forum Rolnictwa Ekologicznego im. Mieczysława Górnego (Polska), Bingenheimer Saatgut AG (Niemcy), Fundacją SAVE (Szwajcaria), Agrolink (Bułgaria), Uniwersytetem w Getyndze (Niemcy), Arche Noah (Austria) i Seed Guardians (Słowenia).

EkoSeedForum jest jednym z dwóch międzynarodowych wydarzeń organizowanych w Polsce przez EkoConnect i partnerów. Kolejne wydarzenie to 9. Organic Marketing Forum w Warszawie, które zaplanowane jest na czerwiec 2014: www.organic-marketing-forum.org.

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz