28 maj 2013

Eko Gala 2013 – relacja z targów

100  producentów i przetwórców żywności ekologicznej uczestniczyło 24-26 maja w VII edycji Międzynarodowych Targów Żywności i Produktów Ekologicznych Ekogala w Rzeszowie. Zapraszamy do obejrzenia relacji i zdjęć!
Tegoroczna impreza została zapowiedziana jako promująca produkty pszczele. Oprócz tych, jak zwykle można było zobaczyć i degustować rozmaite artykuły spożywcze wytwarzane bez chemii, prezentowane przez rodzimych producentów, a także 10 zagranicznych z Ukrainy, Słowacji, Czech, Węgier, Włoch i Chorwacji.
Rozmowy i obserwacje podczas Eko Gali prowadzą do wniosku, że gospodarstw ekologicznych przybywa, podobnie jak eko sklepów.

Rzeszowskie targi przyciągają coraz to nowych wystawców z własnymi produktami. W tym roku na uwagę zasługiwało przynajmniej kilka nowości. Sławomir Chmiel (Plantacja żeń-szenia z Kalinówki  w woj. lubelskim) wystawił m.in. „polskiego red bulla” czyli wzmacniający napój, będący preparatem z żeń-szenia i EM. Robert Tracz z Osieka k. Olkusza wytwarza wspomagający trawienie ocet śliwkowy. Jędrzej Soborowski z grupy producenckiej „Dolina gryki” z Dolnego Śląska przekonywał, że warto uprawiać grykę, płaskurkę i dynię, bo nasz rynek – niestety – i w tej dziedzinie zostaje zdominowany przez artykuły z Chin. 


Małgorzata Kołodziej (firma Nomak z Orzysza) polecała herbatę ziołową z  mało znanej u nas rośliny o nazwie czystek, wzmacniającą odporność i pomocną m.in. w leczeniu boreliozy. Ekologiczne koncentraty zawierające probiotyki, czyli żywe kultury pożytecznych bakterii, to wyroby polskiej produkcji, jakie oferowała firma Living Food z Trzciela. Ryszard Kusz z Błędowej Tyczyńskiej wystawił domowe wyroby ze swojej „Eko chatki”, m.in. marchewkę sałatkową, sok z pokrzywy konserwowany miodem, ocet jabłkowy, nalewki ziołowe i owocowe. Uwagę odwiedzających zwróciły także tradycyjne wędzone serki owcze i owczo-krowie spod Tatr, przywiezione przez Bolesława Bobaka z Małopolskiego Stowarzyszenia Rolników Ekologicznych.
Gospodarzami Ekogali były: Podkarpacki Urząd Marszałkowski, Urząd Miasta Rzeszowa i Podkarpacka Izba Rolnictwa Ekologicznego.  Marian Wójtowicz (piekarnia Bio-eko z Tułkowic), prezes Podkarpackiej Izby Rolnictwa Ekologicznego, ocenia tegoroczne targi jako udane. – Pokazało się więcej niż dotychczas wystawców zagranicznych, a to dowodzi o randze tych targów i poszerza ofertę. Uważa te targi za bardzo dobrą formę promocji żywności ekologicznej, która ze względu na wyjątkowe walory zdrowotne i smakowe  jest coraz bardziej doceniana przez konsumentów.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz