16 gru 2012

Grzegorz Łapanowski odwiedza młynarza z dziada-pradziada, Pana Krzysztofa Kluczyńskiego

Wszystko co dobre, kiedyś się kończy! Tak jest i z naszym filmowym objazdem po ekologicznych gospodarstwach. Zapraszamy serdecznie do obejrzenia ostatniego odcinka, w którym Grzegorz Łapanowski odwiedza młynarza z dziada-pradziada, Pana Krzysztofa Kluczyńskiego. Dziękujemy całej ekipie filmowej, która sprawiła, iż powstało 15 małych, ekologicznych arcydzieł!
15 gru 2012

Grzegorz Łapanowski przyrządza potrawy i przetwory z produktów ekologicznych cz. 14

Gospodarstwo Państwa Osików w Woli Skromowskiej posiada certyfikaty rolnictwa ekologicznego od 1998 roku. Położone jest w malowniczej dolinie Wieprza, jego powierzchnia wynosi 62 hektary, z czego 9 hektarów zajmują trwałe użytki zielone. Specjalnością gospodarstwa są warzywa gruntowe. Państwo Osikowie prowadzą także działalność agroturystyczną.


14 gru 2012

Grzegorz Łapanowski przyrządza potrawy i przetwory z produktów ekologicznych cz. 13

Państwo Babalscy od 1986 roku prowadzą ekologiczne gospodarstwo we wsi Pokrzydowo, położonej 12 km od Brodnicy. Na 9 hektarach uprawiają zboża – orkisz oraz płaskurkę, a także warzywa i owoce takie jak marchew, fasola, śliwki czy wiśnie. Od 1991 roku zajmują się produkcją ekologicznych makaronów z mąki razowej pszennej, żytniej, orkiszowej, owsianej, jęczmiennej, gryczanej, a nawet grochowej. Ponadto w asortymencie firmy znajdują się płatki zbożowe, kasze, mąki i otręby wytwarzane z ekologicznych surowców. 

Więcej szczegółów na: biobabalscy.pl

13 gru 2012

Ekolgiczna Rzeczpospolita

Koniecznie kupcie dzisiaj Rzeczpospolitą... wśród wielu niewątpliwie ciekawych artykułów, znajdziecie również ten poświęcony żywności ekologicznej. Artykuł należy do serii promującej Kampanię "ŻYWNOŚĆ EKOLOGICZNA gwarancją dobrego smaku".

ŻYWNOŚĆ EKOLOGICZNA gwarancją dobrego smaku

12 gru 2012

Soczewica

Soczewica jest jedną z najzdrowszych roślin strączkowych. Zawiera całą gamę witamin i składników odżywczych – od pełnowartościowego białka, przez błonnik pokarmowy, witaminy z grupy B, kwas foliowy, żelazo, magnez, potas, cynk oraz selen, po cenne przeciwutleniacze. Co więcej soczewica ma bardzo niski indeks glikemiczny, może być więc śmiało spożywana przez osoby chcące pozbyć się zbędnych kilogramów oraz diabetyków. Przepis na świąteczny pasztet z ekologicznej soczewicy: 
Składniki: 
1,5 szklanki zielonej soczewicy 
10 dkg kaszy gryczanej 
1 szklanka płatków owsianych 
30 dkg pieczarek 
2 jaja „z zerem” 
3 ząbki czosnku 
4 ekologiczne cebule 
½ kostki masła 
2 łyżki oliwy z oliwek 
bułka tarta 
sól, ziele angielskie, pieprz, gałka muszkatołowa, bazylia 

Soczewicę ugotować zgodnie z instrukcją na opakowaniu, podobnie postąpić z kaszą gryczaną. Cebulę z czosnkiem zeszklić na oliwie, pieczarki podsmażyć, masło rozpuścić w garnuszku. Gdy wszystkie składniki ostygną, połączyć je w dużym garnku i dokładnie wymieszać, a następnie przepuścić przez maszynkę do mielenia mięsa i doprawić do smaku.

Grzegorz Łapanowski odwiedza przetwórnie BIOFOOD

Przetwórnia owoców i warzyw ekologicznych BIOFOOD powstała w 1994 roku w Golubiu - Dobrzyniu. Lokalizacja zakładu wynikała z sąsiedztwa dużej ilości gospodarstw ekologicznych. Do dziś stanowią one podstawę zaopatrzenia zakładu, który od 1997 roku, mieści się w nieznacznie oddalonym od Golubia - Dobrzynia Białkowie. Przetwórnia współpracuje również z innymi rolnikami ekologicznymi, m.in. z woj. mazowieckiego, pomorskiego, wielkopolskiego i podlaskiego.Asortyment przetwórni stanowią głównie: soki owocowe, owocowo-warzywne, nektary, konserwy warzywne, takie jak: ogórki konserwowe, buraczki, sałatki oraz korniszony. 

8 gru 2012

Krajobraz polskiej wsi

Kolejną zaletą rolnictwa ekologicznego, jest jego pozytywny wpływ na krajobraz. Kury grzebiące w zagrodzie, krowy wypasające się na soczystozielonej łące, wielobarwna mozaika pól, łąk i lasów, czy kwitnące sady owocowe to widoki typowe dla polskiej wsi. Trudno sobie wyobrazić, że tych jego elementów mogłoby zabraknąć. Rolnictwo ekologiczne współtworzy polski krajobraz. Kupując produkty ekologiczne wspieramy zrównoważony rozwój polskiej wsi.7 gru 2012

Z życia wzięte

W najnowszym wydaniu dwutygodnika "Z życia wzięte" kilka słów o Kampanii "ŻYWNOŚĆ EKOLOGICZNA gwarancją dobrego smaku", wywiad z ambasadorami Kampanii oraz artykuł mojego autorstwa o zdrowym odżywianiu. Zachęcam wszystkich do lektury. Koszt gazetki niewielki, jedyne 1,40 PLN.
 

publikacja w ramach Kampanii "ŻYWNOŚĆ EKOLOGICZNA gwarancją dobrego smaku"

6 gru 2012

Jaja

Specjaliści długo nie byli zgodni w kwestii walorów zdrowotnych jaj. Wiele lat panował pogląd, że dieta bogata w jaja sprzyja chorobom układu krążenia – m. in. niedokrwiennej chorobie serca i miażdżycy. W ostatnim czasie poglądy naukowców na ten temat zmieniły się o 180 stopni. Stwierdzono, że osoby, które spożywają więcej jaj rzadziej chorują na choroby serca, mają niższy poziom „złego” cholesterolu LDL, a wyższy „dobrego” HDL. Za pozytywny wpływ jaj na zdrowie odpowiadają zawarte w nich wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3, barwnik żółtka – luteina, oraz lecytyna. Ponadto są one bardzo dobrym źródłem pełnowartościowego białka, witamin A, B2, B12 oraz selenu. Zgodnie ze stanowiskiem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) można bez obaw spożywać do 10 jaj tygodniowo.

Wszystkie jaja dopuszczone na rynek są oznaczane kodem składającym się z ciągu cyfr i liter (na przykład 0-PL-12345678). Pierwsza cyfra mówi o tym, jak zostały wyprodukowane – „3” oznaczone są jaja z chowu klatkowego, „2” z ściółkowego, „1” z wolnowybiegowego, a „0”, z ekologicznego. Oczywiście szczególnie polecamy te ostatnie.


Grzegorz Łapanowski przyrządza potrawy i przetwory z produktów ekologicznych cz. 11

Gospodarstwo „Bioeden” położone jest w woj. zachodniopomorskim, w małej wiosce Kluczkowo, 7 km od Świdwina. Zajmuje obszar 12,5 ha, a produkty w nim wytwarzane zapewniają gospodarzom samowystarczalność żywnościową (kto o tym nie marzy?!). Nadwyżki produkcji przeznaczane są do sprzedaży bezpośredniej. Bioeden od lat posiada certyfikat Agrobiotestu - akredytowanej jednostki certyfikującej. W gospodarstwie można zaopatrzyć się w najróżniejsze ekologiczne produkty żywnościowe. Latem w gospodarstwie organizowane są „dni otwarte”. Zapraszamy wszystkich, którzy chcą obejrzeć gospodarstwo, poznać tamtejsze zwierzęta, posmakować pysznych produktów i zakupić żywność również od innych rolników ekologicznych. 

„Bioeden”, Kluczkowo 29, Gmina Świdwin, Powiat Świdwin, Woj. Zachodniopomorskie.

4 gru 2012

Dobrostan zwierząt

Zagadnienia etyczne związane z hodowlą zwierzęcą w ciągu ostatnich lat bardzo zyskały na popularności. Jednym z postulatów rolnictwa ekologicznego jest troska o dobrostan zwierząt. Jednak co naprawdę kryje się pod tym hasłem? 
 Jednym z bardzo ważnych elementów ekologicznego chowu zwierząt jest zapewnienie warunków życia odpowiadających potrzebom gatunku. Jest on realizowany między innymi poprzez: 
- stały dostęp do wybiegu, 
- odpowiednie stanowiska do leżenia, 
- zakaz izolowania zwierząt oraz ich uwiązywania, 
- zapewnienie dostępu do pastwisk odpowiadających potrzebom zwierząt, 
- ograniczanie czasu transportu do niezbędnego minimum. 
W rolnictwie ekologicznym niedopuszczalne jest okaleczanie zwierząt poprzez skracanie lub obcinanie ogonów, rogów i dziobów. Uwzględniane są za to ich potrzeby behawioralne i socjalne, takie jak tworzenie społecznej hierarchii i organizowanie się w niewielkie grupy. Zwierzęta w chowie ekologicznym karmione są naturalnymi paszami wytworzonymi zgodnie z zasadami rolnictwa ekologicznego. Muszą być one wolne od hormonów, stymulatorów wzrostu oraz organizmów modyfikowanych genetycznie. 

Wszystkich, którym nie jest obojętny los zwierząt gospodarskich zachęcamy do kupowania żywności ekologicznej.


Kampania w mediach

W najnowszym wydaniu miesięczników "Przepisy czytelników" oraz "Przepis na zdrowie" można znaleźć przepisy naszego autorstwa na carpaccio z buraczków; gołąbki indycze faszerowane kaszą jęczmienną i dynią; leczo wegetariańskie oraz zapiekaną dynię. Polecamy serdecznie wszystkim amatorom dań skomponowanych z ekologicznych warzyw. 
W gazetkach znajdą Państwo również krótki tekst o założeniach i celach Kampanii "ŻYWNOŚĆ EKOLOGICZNA gwarancją dobrego smaku" oraz wywiady z Magdaleną Kumorek i Arturem Partyką o ich doświadczeniach z rynkiem ekologicznych specjałów.  
Zachęcam do lektury! 


3 gru 2012

Grzegorz Łapanowski przyrządza potrawy i przetwory z produktów ekologicznych cz. 10

Firma Ekoprodukt zajmuje się wytwarzaniem wysokiej jakości ekologicznych produktów na bazie zbóż i nasion. W bogatej ofercie firmy możemy znaleźć między innymi płatki śniadaniowe, musli, produkty z amarantusa, naturalne suplementy diety z lnu, otręby, a także ciastka orkiszowe. Firma Ekoprodukt posiada również linię produktów bezglutenowych.

1 gru 2012

Pilotażowy program Powiatu Polickiego „Zdrowa przyszłość”

Pilotażowy program Powiatu Polickiego (woj. zachodniopomorskie) „Zdrowa przyszłość” dzięki któremu żywność ekologiczna trafi do szkół i placówek wychowawczych to pierwsza tego typu inicjatywa w Polsce. Startuje z początkiem 2013 roku. Zatwierdzony 23 listopada przez Radę Powiatu Police program realizowany będzie przez cały 2013 rok na terenie 7 placówek oświatowo-wychowawczych oraz opiekuńczo-wychowawczych. Program zakłada, że certyfikowana żywność BIO stanowić będzie nie mniej niż 50% wszystkich produktów niezbędnych do przygotowania posiłków. Jak wskazują szacunki władz powiatu Police, programem „Zdrowa przyszłość” objętych ma zostać ok. 500 dzieci. Oprócz wprowadzenia żywności ekologicznej do stołówkowego menu, w ramach programu promowany będzie zdrowy styl życia i ruch. Działania edukacyjne obejmą nie tylko uczniów i wychowanków, ale także nauczycieli, pedagogów, osoby odpowiedzialne za żywienie w placówkach oraz rodziców i opiekunów prawnych.

więcej szczegółów na www.biokurier.pl