Zagadnienia etyczne związane z hodowlą zwierzęcą w ciągu ostatnich lat bardzo zyskały na popularności. Jednym z postulatów rolnictwa ekologicznego jest troska o dobrostan zwierząt. Jednak co naprawdę kryje się pod tym hasłem?
Jednym z bardzo ważnych elementów ekologicznego chowu zwierząt jest zapewnienie warunków życia odpowiadających potrzebom gatunku. Jest on realizowany między innymi poprzez:
- stały dostęp do wybiegu,
- odpowiednie stanowiska do leżenia,
- zakaz izolowania zwierząt oraz ich uwiązywania,
- zapewnienie dostępu do pastwisk odpowiadających potrzebom zwierząt,
- ograniczanie czasu transportu do niezbędnego minimum.
W rolnictwie ekologicznym niedopuszczalne jest okaleczanie zwierząt poprzez skracanie lub obcinanie ogonów, rogów i dziobów. Uwzględniane są za to ich potrzeby behawioralne i socjalne, takie jak tworzenie społecznej hierarchii i organizowanie się w niewielkie grupy.
Zwierzęta w chowie ekologicznym karmione są naturalnymi paszami wytworzonymi zgodnie z zasadami rolnictwa ekologicznego. Muszą być one wolne od hormonów, stymulatorów wzrostu oraz organizmów modyfikowanych genetycznie.
Wszystkich, którym nie jest obojętny los zwierząt gospodarskich zachęcamy do kupowania żywności ekologicznej.
Dobry post, popieram całym sercem. pamiętajcie - TYLKO ŻYWNOŚĆ EKOLOGICZNA! Aldona Krawczyk
OdpowiedzUsuńim szczęśliwiej wypasione zwierzaki, tym lepsze z nich produkty:)
OdpowiedzUsuńTo dla mnie bardzo ważne, że w rolnictwie ekologicznym dba się o to, żeby zwierzęta były dobrze traktowane. Artur Partyka
OdpowiedzUsuńTo w "tradycyjnym" rolnictwie zwierzęta nie mają stałego dostępu do wybiegu?
OdpowiedzUsuń