10 kwi 2013

10 edycja Dobrych Żniw za nami

W piątek 5 kwietnia 2013 dobiegła końca jubileuszowa 10. edycja seminarium Dobre Żniwa. Około 60 rolników i przetwórców ekologicznych z całej Polski i zagranicy dzieliło się wiedzą i doświadczeniami.Seminarium trwało dwa dni (4-5 kwietnia) i odbyło się w siedzibie Stowarzyszenia Ziarno w Grzybowie koło Płocka.

Wśród poruszanych tematów znalazło się ekologiczne sadownictwo (zarówno w wydaniu niemieckim jak i polskim), ekologiczny chów drobiu połączony ze sprzedażą bezpośrednią a także uprawa borówki amerykańskiej.

 Dłuższa dyskusja wywiązała się po prezentacji na temat: „Soja w gospodarstwach ekologicznych – możliwości i korzyści uprawy”. Z jednej strony uprawa ekologicznej soi (przedstawiciele jednej z ukraińskich firm przekonywali, że z powodzeniem można to robić w Polsce) pozwala na samodzielne wytwarzanie wysokiej jakości paszy bez GMO. Z drugiej strony niektórzy rolnicy zwracali uwagę na to by uprawiać także tradycyjne polskie paszowe rośliny strączkowe takie jak łubin czy bobik.

Ciekawą perspektywę stworzenie reguł dotyczących tyułu zawodowego „Producent ekologicznej żywności” zarysowała Ewa Smuk – Stratenwerth.


Nie zabrakło również prezentacji rzucających szerszą perspektywę na zagadnienia rolnictwa ekologicznego i świadomej konsumpcji. Peter Stratenwerth przedstawił prezentację na temat zjawiska „land grabbingu” (prezentacja: Konflikty o ziemię w rolnictwie na globalną skalę) a o. Stanisław Jaromi zaprezentował chrześcijańską perspektywę problematyki ochrony środowiska i GMO.

Dwudniowe seminarium zakończyło się zwiedzaniem gospodarstwa ekologicznego w Grzybowie. Na co dzień powstają tutaj ekologiczne sery kozie i owcze oraz chleb „Hruby”. Poniżej zdjęcia koziarni i dojrzewających serów.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz