29 mar 2013

Konferencja. Produkt tradycyjny i lokalny: promocja, marka, dystrybucja – przykłady dobrych praktyk

18 kwietnia 2013 roku w Przysieku k. Torunia (woj. kujawsko – pomorskie) odbędzie się konferencja poświęcona promocji i dystrybucji żywności lokalnej, tradycyjnej i ekologicznej.

20 mar 2013

Sprawdźcie akcję „W 90 dni do EKO”!

W 90 DNI DO EKO to trwająca właśnie akcja, dzięki które w ciągu 90 dni można poprawić swoje zdrowie i samopoczucie. Uczestnicy Programu dostają codzienne zadania i wskazówki pozwalające w łagodny, naturalny sposób przestawić się na eko i wprowadzić zdrowe zasady do swojego życia.

To program dla wszystkich, którzy chcą: zacząć żyć zdrowiej i naturalniej, porzucić złe nawyki i wyrobić dobre. Program został opracowany tak, aby przy minimalnym zaangażowaniu czasowym uczestników, przynosił maksymalne efekty.

19 mar 2013

Dobre Żniwa po raz 10. - już wkrótce


Dobre Żniwa to odbywające się co roku spotkanie rolników i przetwórców ekologicznych. Mogą oni wymienić się doświadczeniami, zaprezentować swoją działalność, zdobyć nowe kontakty bądź też zwyczajnie pobyć razem. Przekazujemy zaproszenie na kolejną edycję.

18 mar 2013

Żywność ekologiczna na targach w 2013 roku


Na targowej mapie Polski przybywa miejsc i imprez, na których żywność ekologiczna odgrywa wiodącą rolę. Sprawdźcie daty, miejsca i zanotujcie…

12 mar 2013

Wyniki badań polskich naukowców z zakresu rolnictwa ekologicznego w 2012

Uprawy polowe metodami ekologicznymi: określenie dobrych praktyk przy ekologicznej uprawie i przechowywaniu zbóż i ziemniaków, Warzywnictwo metodami ekologicznymi, Określenie dobrych praktyk przy ekologicznej uprawie roślin pastewnych ze szczególnym uwzględnieniem roślin wysokobiałkowych– to tylko niektóre z tematów badań, których wyniki naukowcy prezentowali podczas konferencji, która odbyła się w Centrum Doradztwa Rolniczego w Radomiu w dniach 27-28 lutego 2013. 

8 mar 2013

BioFach 2013 - relacja z największych światowych targów eko produktów


Od 13 do 16 lutego Norymberga była stolicą ekologicznego świasta. Do Bawarii zjechało blisko 2400 wystawców ze wszystkich rejonów świata. Z ich ofertą zapoznało się ponad 41000 odwiedzających. Na Targach BioFach oczywiście nie zabrakło wystawców z Polski.